Územní plán
Častým omylem budoucích stavebníků je zaměňování druhu pozemku evidovaného v katastru nemovitostí s funkčním využitím stanoveným v územním plánu. Jinak řečeno, máte-li v úmyslu stavět, nestačí, pokud je druh pozemku „zastavěná plocha a nádvoří“. Plánované funkční využití pozemku stanoví zejména územní plán obce. Pro posouzení zastavitelnosti pozemku konkrétní stavbou je tak třeba začít nejprve regulací v územním plánu. Pokud územní plán neumožňuje zamýšlenou stavbu, nezbývá než územní plán změnit.
Změna územního plánu
Pokud váš záměr není v souladu s podmínkami stanovenými územním plánem a územní plán tedy nepřipouští výstavbu Vašeho záměru, je potřeba územní plán změnit. V případě jednotlivé stavby lze doporučit zkrácený postup pro pořízení změny územního plánu. Potřebujete-li provést změnu územního plánu, můžeme pro Vás zpracovat návrh na pořízení změny územního plánu, a to i zkráceným postupem.
Obrana proti pořízení nového územního plánu či změně územního plánu
V případě, že dochází k pořízení nového územního plánu nebo ke změně územního plánu, se kterou dotčená osoba nesouhlasí, má možnost podat námitky. Námitky proti návrhu územního plánu mohou podat vlastníci pozemků a staveb dotčených návrhem řešení, oprávněný investor a zástupce veřejnosti. Oproti tomu připomínky může podat slovy zákona „každý“. Rozdíl mezi námitkami a připomínkami je však zásadní. Námitky musejí být vypořádány formou rozhodnutí, které musí být odůvodněno, zatímco připomínky se pouze vypořádávají.
V případě, že změnou územního plánu dochází k omezení zastavitelnosti, resp. využití Vašeho pozemku, je aktivní přístup v rámci řízení nezbytnost. Možnosti obrany proti změnám v územním plánu jsou vždy časově omezeny a zmeškání těchto lhůt možnost obrany pro dotčené osoby značně omezuje. K námitkám účastníků řízení, které byly nebo mohly být uplatněny při územním řízení, při pořizování územně plánovací dokumentace nebo při vydání územního opatření o stavební uzávěře, se totiž v rámci stavebního řízení již nepřihlíží.
Našim klientům nabízíme zastoupení v řízení o pořízení či změně územního plánu, a to jak v pozici žadatele, který o změnu územního plánu žádá, tak i klientů v pozici dotčených osob, v jejichž zájmu změna územního plánu není.
Územní řízení/Územní rozhodnutí
Územním rozhodnutím se rozhoduje zejména o umístění stavby, změně využití území a dělení nebo scelování pozemků. Územní rozhodnutí lze při splnění zákonných podmínek nahradit územním souhlasem, veřejnoprávní smlouvou nebo společným povolením.
Územní rozhodnutí vydává příslušný stavební úřad na základě územního řízení nebo zjednodušeného územního řízení. Řízení je zahájeno okamžikem podání žádosti. Za určitých podmínek lze namísto územního rozhodnutí žádat o vydání územního souhlasu.
Specializujeme se na zastoupení klientů v územním řízení. Nabízíme zastoupení klienta v pozici žadatele, který o vydání územního rozhodnutí žádá, i klientů v pozici účastníků, v jejichž zájmu vydání územního rozhodnutí není (např. stavba na sousedním pozemku).
Závazná stanoviska
Závazná stanoviska se v poslední době stala častou překážkou mnoha stavebních záměrů. Proti samotnému závaznému stanovisku se nelze odvolat, když není samostatným správním rozhodnutím. Výhrady proti negativnímu závaznému stanovisku tak stavebník uplatňuje zpravidla až v odvolacím řízení v důsledku zamítavého rozhodnutí, což je pozdě. Našim klientům poskytujeme právní služby v souvislosti s přezkumem závazných stanovisek, jakožto nejefektivnějším prostředkem obrany.
Dělení a scelování pozemků
Častým omylem stavebníků bývá představa, že pro dělení a zcelováni pozemků jim stačí pouze geometrický plán, který podají na katastr nemovitostí. Ve skutečnosti je pro dělení nebo scelování pozemků zpravidla nezbytné územní rozhodnutí, nebo alespoň nějaká z jeho zjednodušeních forem. Existují i další postupy, jak pozemky oddělit či scelit, které lze užít pouze v některých případech. Klientům poskytujeme při dělení a scelování pozemků právní služby spočívající zpravidla v zastoupení v řízení.
Stavební pozemek
Stavební pozemek je zákonným pojmem, kdy zjednodušeně řečeno se jedná o pozemek, k němuž je již vydáno rozhodnutí o umístění konkrétní stavby. Nejedná se tedy o pozemek, na němž lze stavět „cokoliv“, nýbrž pouze stavbu vymezenou v rozhodnutí. Za stavební pozemky bývají často mylně označovány pozemky, které se nachází v zastavěném území či v zastavitelné ploše. Nepřesné označování často vede k překvapeným investorům, kupujícím a stavebníkům. Aby k podobným situacím nedocházelo, nabízíme posouzení „zastavitelnosti“ pozemku, a to jak pro účely budoucí koupě, tak pro účely plánované výstavby.